
A Mikuls a Mikls nv szlovk vltozata. A kztudatban december 6-a hagyomnyos elnevezsnek szmt a Tlapval szemben – tvesen. A szoks s a kifejezs csak 19. szzad legvgn rkezett Magyarorszgra, gy csupn harminc-negyven vvel idsebb, mint a Tlap sz. (A kortrsak klnben a Mikuls elnevezst elleneztk szlovk eredete miatt.)

Az ajndkoszt Mikuls eredetileg a katolikus valls vidkeken Szent Miklsnak, a Lycia rmai provinciban fekv Myra pspknek npies alakja. A modern magyar nphagyomny szerint december 5. jjeln – december 6. hajnaln megltogatja a gyermekeket, s ha az elmlt vben jl viselkedtek, kisebb ajndkot ad nekik. A szintn hasznlatos Tlap kifejezs a 20. szzad els harmadban keletkezhetett, mr a kt vilghbor kztt is hasznltk a Mikuls sz szinonimjaknt.

A Mikulshoz kthet magyar nphagyomny a globalizci hatsra megvltozott: addig amg a kt vilghbor kztt a Mikuls alakja a mennyben lt, a gyerekeket az gbl figyelte, segti pedig mank, angyalok vagy krampuszok voltak, addig a mai fogyaszti trsadalmakban egyre inkbb elterjed az a nzet, hogy Mikuls, illetve orszgonknt ms-ms alak, aki Mikulsunk megfelelje, a Lappfldn l, sznjt rnszarvasok hzzk, a segtk pedig ltalban elmaradnak mellle.

Trtnete
Egy szegny embernek hrom lnya volt, akiket megfelel hozomny hinyban nem tudott frjhez adni. gy az a sors vrt rjuk, hogy hajadonok maradnak s prostitcira knyszerlnek. Mikls myrai pspk elhatrozta, hogy segt rajtuk, de szemrmessgbl vagy szernysgbl ezt titokban tette. Az j leple alatt egy-egy arannyal telt ersznyt tett a szegny ember ablakba. Egyes vltozatok szerint ezt hrom egymst kvet jjelen tette, msok szerint hrom egymst kvet vben. Mindkt vltozat szerint az apa a harmadik alkalommal megleste az adakozt, hogy megksznje neki az ajndkot, de Mikls azt mondta, hogy egyedl Istennek tartoznak ksznettel.

Szent Mikls fenti legendja s december 6-iki egyhzi nnepe kapcsn terjedt el a 19. szzadban a vrosokban, hogy a Mikuls az ablakokba helyezett kitiszttott cipkbe szaloncukrot vagy kisebb dessgekbl s dligymlcskbl ll piros csomagot tesz december 6-n. Szemlyesen is lehet tallkozni a Mikulssal. Ekkor a dszes piros ruhs, nagy fehr szakll pspkt fekete krampuszok (valjban rdgk) ksrik, s a rossz gyerekeket ijesztgetik, virgccsal fenyegetik vagy finoman meg is vesszzik.

A nmet terleteken Mikuls megfelelje a Nikolaus. Nem sszetvesztend a karcsonykor a Jzuska (Christkind) helyett ajndokot hoz Weihnachtsmannal. A protestns (evanglikus) gyerekek nem december 6.-n vrjk a Nikolaus-t, hanem sajt "Pelzetmrtel" nven ismert ajndkozjukat Szent Mrton napjn, azaz november 11.-n. Angolszsz terleteken (fleg az Amerikai Egyeslt llamokban) Santa Claus nven karcsonyi ajndkhoz alakk vlt Mikuls, s trtnete szerint az szaki-sarkon lakik. A gyerekek karcsony eltt levelet kldenek neki kvnsgaikkal. A Mikuls a Tlap, rnszarvas-vontatta sznjval december 25-n egy jszaka alatt krbejrja a Fldet, s a kandallra tett zoknikba, harisnykba apr ajndkokat helyezve lepi meg a gyerekeket, akik tejjel s stemnnyel vrjk. Skandinviban a sarkkrn tli vidkekhez, hagyomnyosan Lappfldhz ktik alakjt. A finn Mikulst Joulupukkinak hvjk. A 20. szzadban a Szovjetuniban Gyed Moroz, azaz Fagy Ap szortotta httrbe Szent Miklst, Moszkva s Oroszorszg vdszentjt. Gyed Moroz jv napjn hozott ajndkokat.

A Mikls-nap Magyarorszgon
A hagyomnyos nnepls a vrosokban s a falvakban az larcos, jelmezes jtk (alakoskods) volt Mikls-napon, december 6-n, amely nyugatrl rkezett Magyarorszgra. Nem ismert, hogy a npszoks mikor kerlt pontosan Magyarorszgra, a 18. szzad vgn megjelent tilts rulkodik elszr jelenltrl. A tilts oka a gyermekek ijesztgetse volt, mivel nem a ma ismert, jkedv, pirospozsgs Mikuls jrt hzrl hzra, hanem egy flelmetes, koromfekete arc, lncot csrget rm, aki egyszerre jutalmazott s bntetett.

Tbbfle eredetmagyarzat alakult ki, a legelterjedtebb llspont szerint a rmiszt alak Odin germn fisten tovbblse, akinek kettssge, a j s a rossz mutatkozik meg a december 6-i szoksban: jsgos alakja ajndkot oszt, mg bntet alakja ijesztgetett. A falvakban egszen a 20. szzad utols harmadig lt a lnccsrget alakoskods, akit vgl kiszortott a jsgos Mikuls.

Az ajndkosztogat, mosolygs, piros ruhs Mikuls a vrosokban jelent meg elszr a 19. szzad vgn, valsznleg fggetlenl a Mikls-napi szokstl. A kipucolt cipkbe s csizmkba ajndkot rak, jjel kzleked Mikulst egyre inkbb sszektttk Szent Mikls szemlyvel: amg a 19. szzad vgn megjelent sztrak a szent pspki munkjt emeltk ki, addig 20. szzad els felben mr jtkonysga kerlt a kzppontba, a mai lexikonok pedig szinte csak az utbbirl emlkeznek meg.

|