
Az jvi fogadalmak trtnete Kr.e. 153-ra datldik vissza, amikor Janus – a kezdet s vg istene a rmai mitolgiban, a janur hnap nvadja – a naptr elejre kerlt. Mivel ktarc istensg volt, kpes volt egyszerre visszatekinteni a mltba s elre ltni a jvbe, ezltal az si fogadalmak szimbluma lett. Ilyenkor sok rmai bocsnatot krt ellensgeitl s ajndkokat adott t az jv kezdete eltt.

Az jv nem mindig janur 1-jn kezddtt, s ma sem mindenhol kezddik e napon. Csak azok a kultrk nneplik ilyenkor, amelyek a 365 napos naptrat hasznljk. Kr.e. 46-ban Julius Caesar bevezetett egy j kalendriumot, amely jobban tkrzte felosztsban az vszakok mlst, mint a korbbiak. Janur 1-je ekkor lett a naptr els napja, s az els hnap ekkor nyerte el nevt Janus, a kezdet s vg istene utn.

December 31-n jflkor a rmaiak elkpzeltk, amint Janus visszanz az vre s msik arcval a jvbe tekint. Ezen az jszakn szerencsehoz ajndkokat adtak egymsnak, egy id mltn fknt a csonthjas termsek (pl. di) s a Janus arcval nyomott rme lett a legnpszerbb ajndk.

A kzpkorban a keresztnyek december 25-re, Jzus szletsre tettk t az jv napjt. Ksbb azonban mrcius 25-re vltoztattk ezt a dtumot, mert ekkor tartottk az Angyali dvzlet nnept. A XVI. szzadban aztn XIII. Gergely ppa fellvizsglta Caesar kalendriumt, s visszahelyezte az vkezds napjt janur 1-re. Ez utbbi kt naptrban az a kzs, hogy mindkett a Naphoz igazodik: egy v annyi id benne, amennyire a Fldnek szksge van ahhoz, hogy a Napot krbejrja, s mely alatt az vszakok ugyanazon sorban ismtldnek.

Nhny kultrban azonban holdnaptrakat hasznlnak – ebben egy v kevesebb, mint 365 nap, mivel a hnapok a holdfzisokhoz igazodnak. Ilyen pldul a knaiak naptrja is: nluk az jv akkor kezddik, mikor a Nap belp a Vznt csillagjegybe s elrkezik az els holdtlte (ez valamikor janur 19. s februr 21. kztt kvetkezik be).
Noha nem mindenki tartja ugyanakkor ezt a jeles napot, az minden kultrra elmondhat, hogy hatalmas nneplssel s szerencsehoz trgyakkal lpnek t a rgibl az j vbe.

Babonk, hiedelmek,szoksok
- Mosakodjunk friss vzben! Kora reggel mosakodjunk friss vzben, hogy egszsgesek maradjunk.
"Aki reggel a ktrl elsnek meri vizet, elviszi az aranyvizet, s egsz vben szerencss lesz."

- Ha jv els napjn az els ltogat asszony vagy lny, az bizony szerencstlensget jelent, viszont ha frfi csenget be elsnek azon a napon, az ppen az ellenkezjt jelentheti, mgpedig szerencst.

- Ha tehetjk, ezen a napon ne hvjunk orvost, s ne is menjnk orvoshoz, mert akkor betegsggel tltjk majd a kvetkez vet.

- Ne veszekedjnk! jv els napjn igyekezznk tartzkodni a veszekedstl, hzi viszlykodstl, mert klnben az egsz vet veszekedssel fogjuk tlteni.

- Egynk sok lencst, s gy az v sorn soha nem rl ki a pnztrcnk. A lencst egyes vidkeken babbal, vagy ms szemes termnnyel helyettestik.

- Sssnk pogcst, s Szilveszterkor rmt is sssnk bele. Aki a szerencsepnzt megtallja, annak bsges lesz a kvetkez ve. Fontos, hogy a pogcsnak mg jfl eltt el kell fogynia, klnben az egsz a viszjra fordul!

- Ne egynk pulykt, mert mrget hozunk a hzhoz.

- A szerelmesek, hzasulandk kln figyeltek, hogy a mzes bdn teli legyen, illetve hogy legyen mz a hznl, ugyanis ha a szerelmesek megkenik ajkukat mzzel, s jflkor gy vltanak cskot, akkor des s hossz lesz a szerelmk, hzassguk. Ezt a babont akr ma is ki lehet prblni.

kori szoksok
Az jvksznts a legsibb szoksok egyike – a tudsok ismeretei szerint mr 4000 vvel ezeltt, Babilonban is tartottk mr, igaz, ekkor mg (a mai naptr szerinti) mrcius 23-n. Br a babiloniaknak nem volt naptrjuk, a ks mrcius idszaka mgis logikus vlaszts, ha az jrakezdst kell megnnepelni. Hiszen ilyenkor kel letre jra a termszet, nylnak a virgok – ehhez kpest a janur elseje teljesen jelentktelen, nincs se mezgazdasgi, se egyb jelentsge. A babiloni jvet 11 napon t nnepeltk, s minden napnak megvolt a maga forgatknyve. gy ht taln nem tlzs azt lltani, hogy a modern kori szilveszter feltehetleg csak halvny prblkozs az akkori rendezvnyekhez kpest.

|